"Katonáink vitézsége az I. világháborúban 1914-1918"

2021.05.27

2021. május 27-én 14 órai kezdettel Pintér István történész tartott előadást a Nagyközségi Könyvtárban. A vásárhelyi előadó az Osztrák-Magyar Monarchia szerepét és katonai hadműveleteit mutatta be az első világháborúban.

Pintér István nem először járt Gádoroson. 2020. június 6-án dr. Szilágyi Tibor polgármester úr meghívására már tartott egy előadást "A trianoni diktátum" címmel a településen, amire a Tájház udvarán került sor a pandémiás előírások maximális betartásával. Az előadó ekkor a magyar történelem egyik legtragikusabb eseményét ismertette, ami 2010-től a Nemzeti Összetartozás Napja is.

A történész 2021. május 27-én újra visszatért Gádorosra, s ezúttal a Nagyközségi Könyvtár, Információs és Közösségi Hely olvasói terében tartott több, mint két órás előadást "Katonáink vitézsége az I. világháborúban 1914-1918" címmel.

Pintér István az Osztrák-Magyar Monarchia szerepvállalása és katonai hadműveletei kapcsán előadásában rámutatott a hivatalos történettudomány által szerinte elhallgatott vagy csak egyoldalúan bemutatott történeti tényekre, valamint kitért azokra a kevésbé ismert, s máig vitatott politikai és történelmi összefüggésekre, melyek alapján a magyar katonák jelentősége is más megvilágításba kerülhet a tankönyvekben található ismeretekhez képest.

Összességében a kevés számú résztvevő ellenére érdekes előadást hallhattunk, amit az előadó korabeli képekkel és videóbejátszásokkal is illusztrált.

A Pintér István történész előadásáról készült fotók megtekinthetők a "Képgaléria" menüpont alatt a 2021-es képeknél, de elérhetők közvetlenül ide kattintva is.

További írás a témával kapcsolatban:

- "Könyvtári hírek" = Gádorosi Híradó, 2020/6. szám 2. oldal