Képeslapok Gádoros múltjából - helyismereti tárlat a virtuális térben

2021.03.18

2021-ben már 21. éve annak, hogy márciusban a könyvtárak készülődnek az Internet Fiesta programjaira. A rendezvény célja a digitális írástudás terjesztése mellett az internet felhasználási lehetőségeinek minél szélesebb körű bemutatása. Az idei online programsorozathoz könyvtárunk is csatlakozott.

Az első Fiesta óta az internet mindennapjaink részévé vált. Manapság rendezvények célja a digitális írástudás terjesztése és az internet felhasználási lehetőségeinek minél szélesebb körű bemutatása, melyben a modern könyvtárak is kiemelt szerepet játszanak.

Az internet Fiesta tartalma évről évre igazodik a tartalmi szolgáltatások egyre szélesebb skálájához, a könyvtárak pedig mindig nagyon sok ötlettel töltik meg a rendezvény napjait. Ennek megfelelően az Informatikai és Könyvtári Szövetség - a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával - 2021-ben ismét összehangolt eseményekre biztatta az intézményeket - a járványhelyzet miatt ezúttal a virtuális térben.

Az idei fesztivál programjaira 2021. március 18 - 25. között kerül sor.

A kezdeményezéshez könyvtárunk az alábbi két programmal csatlakozott:

(Ismeretterjesztő cikk Gádoros történetéhez)

Rövid összeállításunkból az érdeklődök megtudhatják, milyen kapcsolat van az 1848-49-es szabdságharc és Gádoros (korabeli nevén: Bánfalva) története között. Áttekintésünk reményeink szerint hasznos segédanyag lehet a történelemtanítás helyismereti vonatkozásaihoz is.

--> MEGTEKINTÉS

(Virtuális könyvtári kiállítás az interneten)

A telefon és az internet megjelenése előtt az egymástól távol élő emberek kapcsolattartásában különösen nagy szerep jutott  az üdvözlő- és levelezőlapoknak. A táviratok és a hagyományos levelek mellett azonban a rokonok, barátok és jó ismerősök gyakran küldtek egymásnak valamilyen neves eseményhez vagy jeles naphoz kapcsolódóan képeslapokat is. Ez az írásbeli kapcsolattartás személyesebb formájának számított. E lapok között számos olyan is akad, ami mai szemmel nézve már igazi kuriózumnak, esetenként helyismereti kordokumentumnak számít. Ezek a gyakran magánszemélyeknél lappangó lapok a rajtuk olvasható üzenetek mellett egy-egy korabeli település képéről is fontos vizuális emlékeket őriznek, s évtizedek távlatából is érdekes információkkal járulhatnak hozzá az újabb nemzedékek településtörténeti  tudásához. Virtuális tárlatunkban ezért Gádoros múltjából származó régi képeslapokból mutatunk be egy válogatást az érdeklődőknek és retrospekítv múltidéző szellemi sétára invitáljuk látogatóinkat.

Az egyes képek alatt minden esetben feltüntettük a lapok származási forrását, valamint a képeslapok hátulján olvasható üzeneteket, kiegészítő információkat is.

--> MEGTEKINTÉS

További információk: