Felhívás hely- és művelődéstörténeti gyűjtésre

2022.10.03

Mint bizonyára sokan tudják, a Justh Zsigmond Művelődési Ház és Könyvtár a helytörténeti kutatásokkal összhangban folyamatosan gyűjti azokat a régi dokumentumokat, iratokat, fotókat és tárgyakat, melyek valamiképpen kapcsolódnak Gádoros hely- és művelődéstörténetéhez. E gyűjtőmunkába szeretnénk bevonni a helyi lakosságot is.


A községtörténeti, néprajzi gyűjtőmunkának a községben komoly előzményei vannak. Hosszú út vezetett azonban Baross Károly legelső községtörténeti írásának megjelenésétől (1876) a Pongó-házaspár által szervezett első falutörténeti kiállításig (1955 - képünkön ennek a tárlatnak egy részlete látható), a Justh-emlékünnepségekig (1963), a Justh-emlékév megrendezéséig (1993-1994), majd a Justh-hagyományok újbóli életre keltéséig (2000-es évek eleje), valamint a Pongó Bertalan és Kiss Imre által megkezdett községtörténeti vizsgálatok (részben) szervezett keretek között történő folytatásáig, Ma már bizonyosan kijelenthető, hogy e kezdeményezések nélkül aligha jöhetett volna létre például a Gádorosi Füzetek című tematikus helyismereti kiadványsorozat, a Pongó Emlékszoba, az állandó Justh Zsigmond-emlékkiállítás, illetve legutóbb a Kiss Imre Emlékszoba

Mindazonáltal ezen eredmények mögött hatalmas háttérmunka áll, amiről nem szerencsés megfeledkezni. Éppen ezért a Gádorosi Híradó hasábjain és a Könyvtári Hírlevél egyes számaiban 2022-ben egy olyan cikksorozat közzétételét irányoztuk elő, mely - szándékunk szerint - célirányosan a gádorosi helytörténeti kutatások történetére irányította a figyelmet. (Terveink között szerepel a téma átfogóbb és részletesebb feldolgozása is egy összefoglaló tanulmány formájában.)  Bízunk abban, hogy a sorozat révén az érdeklődők (beleértve a fiatalabb nemzedékeket is) némi betekintést nyerhettek abba, hogy honnan indultak, hova jutottak, illetve hogyan is néznek ki napjainkban ezek a vizsgálatok, valamint kik voltak ennek a régmúltban gyökerező munkának az úttörői és jeles képviselői.

E cikksorozat első részében már nyomtatásban közzétettünk egy előzetes felhívást a helyi lapban (lásd: Gádorosi Híradó, 2022/1. szám 6-7. oldal)  amiben arra kértük a tisztelt lakosságot, hogy lehetőség szerint működjön közre a településtörténeti és helyismereti gyűjtőmunkában. E felhívást - rövidített formában - a korábban rendszeresen megjelenő Könyvtári Hírlevél hasábjain is folyamatosan közöltük. Örülünk annak és szívből köszönjük, hogy már eddig is akadtak olyan lakosok és lokálpatrióták, akik megtiszteltek bennünket bizalmukkal és rendelkezésünkre bocsátottak értékes anyagokat, valamint rögzíthettük visszaemlékezéseiket is.


Gádoros 2026-ban fogja ünnepelni Bánfalva (újra)alapításának 200. évfordulóját. A neves évforduló okán, valamint a község történeti monográfiájának előkészítése érdekében könyvtárunk tervei között továbbra is szerepel a régebbi és újabb kutatási eredményeket bemutató cikkek és tanulmányok írása és közzététele

Nem lehet elégszer hangsúlyozni azonban, hogy egy ilyen kaliberű munka előkészületei nem valósulhatnak meg kizárólag intézményi és egyéni kezdeményezések révén. Ennek okán a Helytörténeti Gyűjtemény gyarapításához, valamint az előirányzott és feldolgozásra váró hely- és művelődéstörténeti kutatási témák kidolgozásába, továbbá az ehhez szükséges gyűjtőmunkába igyekszünk bevonni a lakosságot, más intézményeket, lokálpatriótákat, további kutatókat és a szakma más képviselőit is. (Különösen szívesen fogadjuk az idősebb korosztály visszaemlékezéseit, megőrzött anyagait. Annál is inkább, mert a 2022. szeptember 23-i falunapi ünnepségtől számítva dr. Szilágyi Tibor polgármester úr bejelentésének értelmében kezdetét vette településünkön a Békés József-emlékév is.)


Tisztelettel kérünk minden olyan, Gádoroshoz kötődő, itt élő vagy innen elszármazott lakost, hogy amennyiben van a birtokukban olyan irat, dokumentum, fénykép vagy tárgyi emlék vagy bármilyen relikvia, ami előremutató lehet a kutatás szempontjából, egy másolat erejéig bocsássák a gádorosi hely- és művelődéstörténeti kutatás rendelkezésére!

(Az is előremutató és nagy segítség, ha - amint ez folyamatosan történik is - a fotókat, emlékeket stb. a legnépszerűbb közösségi oldalon - Facebookon - osztják meg az egyes gádorosi csoportokban.)


A gyűjtött anyagot könyvtárunkban rendszerezve tároljuk (a Digitális Archívum anyagai például külön számítógépen vannak lementve), s a szakmai szempontokat figyelembe véve célirányosan feldolgozzuk, a kutatási eredményeket pedig rendszeresen publikáljuk. Szükség szerint digitalizálunk minden olyan hozzánk kerülő személyes anyagot is, ami nem ütközik jogi és etikai akadályba, ám település- és kultúrtörténeti szempontból fontos és előremutató lehet. Az értékmegőrzés és a kutatás mellett tehát igyekszünk a jövő kutatói mellett az érdeklődő közönség számára is fokozatosan elérhetővé és érthetővé tenni a gyűjteményt. Annál is inkább, mert azzal, hogy megírjuk egy-egy település (vagy annak egy részének) történetét, a kutatás még korántsem ér véget. Már csak azért sem, mert optimális esetben mindig kerülnek elő újabb és újabb információk, kiegészítő adatok, melyek további feladatok elé állítják a kutatókat, s e feladatok értelemszerűen kihívást jelentenek a közgyűjtemények és közművelődési intézmények dolgozóinak is.


Még sok munka vár elvégzésre, de annyi talán előzetesen elmondható, hogy jó úton haladunk a 2026-os településtörténeti monográfia megírása-előkészítése felé. Ezt az utat pedig többek között olyan szakemberek "köveztek ki", mint például Bárány Ferenc professzor úr, Tóth László, Hévvízi Sándor és G. Vass István. (Utóbbiak már sajnos nincsenek az élők sorában.) Könyvtárunk továbbra is arra törekszik, hogy méltó módon tudja folytatni az általuk megkezdett munkát.


Bízunk a lakosság szíves együttműködésében, amit előre is nagyon köszönünk! 


A tervezett további helytörténeti dolgozatok és írások, valamint a kutatás alatt álló és a monográfia kéziratának megírásához szükséges további feldolgozandó témakörök jegyzéke honlapunkon is megtekinthető:

 https://gadorosikonyvtar.webnode.hu/kutatasi-temak-es-tervezett-irasok-gadoros-hely-es-muvelodestortenetehez


A gyűjteménybe szánt anyagokat az alábbi módokon juttathatják el hozzánk:

- Személyesen (a Könyvtár nyitvatartási idejében, ami ide kattintva megtekinthető)
- Postai úton (címünk: Nagyközségi Könyvtár, Információs és Közösségi Hely, 5932. Gádoros, Iskola utca 19.)
- E-mailben (levél csatolmányaként): gadorosi.konyvtar@gmail.com
- Facebook-on (privát üzenetben, csatolmányként): https://www.facebook.com/muvhazeskonyvtar

Ha bármilyen kérdésük merül fel felhívásunkkal kapcsolatban, keressenek bennünket bizalommal a Könyvtár elérhetőségeinek egyikén! (Elérhetőségeinket ide kattintva tekinthetik meg.)


A Justh Zsigmond Művelődési Ház és Könyvtár hivatalos honlapja
AZ OLDALT SZERKESZTI: Muhel Gábor
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el