15 éve hunyt el Békés József író, forgatókönyvíró, dramaturg

2021.02.18

2021. 02. 18.

Békés József (Gádoros, 1923. szeptember 19. - Budapest, 2006. január 5.) író, forgatókönyvíró, szerkesztő, dramaturg, Gádoros Nagyközség szülötte.

Békés József 1923. szeptember 19-én született Gádoroson. Édesapja id. Békés József vegyeskereskedő, az ún. "Békési bolt" egykori tulajdonosa. Édesanyja Osváth Erzsébet, akivel id. Békés József Gyulán ismerkedett meg, ahol katonaként a kórházban írnokoskodott és a sebesült katonák ügyeit intézte. (Osváth Erzsébet ebben az időben a kórház felvételi irodáján dolgozott.) 1918-ban kötöttek polgári házasságot, amit 1919-ben Gádoroson egyházi esküvő követett. 1919 tavaszán született első gyermekük (Sándor), aki három hónapos korában meghalt. Ifj. Békés József lánytestvérei közül Vass Márta (eredeti nevén Békés Ilona) újságíró, míg Varga Virág (eredeti nevén: Békés Erzsébet) festőművész lett. Az "Öregfaluban" élő Békés-testvéreket Gádoros lakossága Ilus (Iluska), Bözsike (Böce) és Józsika (Jóska) néven emlegette. Békés József felesége Gyarmati Vera hegedűművész. Három gyermekük született: Erzsébet, Judit és Gábor.

Békés József életéről és munkásságáról írt részletes cikkünk a Könyvtári Hírlevél 2021/2. számában vagy ide kattintva olvasható.